رفتن به مطلب
جستجو در
 • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...
  • ثبت نام

  راز‌هایی درباره استخراج بیت کوین و بازار انواع ارز مجازی در ایران


  Tough

  12 بازدید

   اشتراک
  دنبال کنندگان 0

  تبلیغ فروش دستگاه‌هایی که می‌گویند به کمک آن‌ها می‌توان به بیت کوین یا سایر ارز‌های دیجیتال دست پیدا کرد، توسط دلال‌ها و واسطه‌هایی انجام می‌شود که انت ماینر‌های دست دوم و مستهلک را از کشور‌های آسیای جنوب شرقی وارد کرده‌اند

  دسته‌ای از افراد به جای خرید بیت کوین یا هر گونه ارز دیجیتال دیگر یک راست سراغ ماینینگ یا استخراح بیت کوین می‌روند. این دسته همان روز اول کلی کارت گرافیک و سخت‌افزار می‌خرند تا مثلا در ماه عدد مشخصی سکه مجازی به دست بیاورند، اما کسانی که به شکل حرفه‌ای مشغول ماینینگ هستند، ترجیح می‌دهند برای استخراج سایر سکه‌ها وقت بگذارند و در ادامه این ارز‌ها را به بیت کوین تبدیل کنند. آن‌ها به عنوان یک حرفه‌ای هرگز ماین کردن را به تازه‌کار‌ها توصیه نمی‌کنند، چون به نظرشان عاقلانه نیست مگر اینکه کسی برق مجانی و یک سری سرمایه زیاد اولیه داشته باشد. به نظر حرفه‌ای‌ها، در حال حاضر استخراج کوین‌های دیگر به جز بیت کوین بیشتر روی بورس است منتها به این شرط که بعد‌ها بتوان آن‌ها را به بیت کوین تبدیل کرد. منظور آن‌ها کوین‌ها و سکه‌هایی مثل اتریوم، بیت کوین کش، بیت کوین گلد، مونرو، زی‌کش، الکترونیوم و بقیه... حرفه‌ای‌ها همچنین به افراد تازه‌کار توصیه می‌کنند قبل ورود به کار ماینینگ سکه‌های مجازی و ارز‌های دیجیتال، مدت قابل توجهی به مطالعه بپردازند. چون آموزش‌های مربوط به این کار از صفر تا ۱۰۰ به زبان انگلیسی است.

  دومین پیش نیاز ماینینگ، داشتن اطلاعات کامل از نحوه کار سخت‌افزارها، نحوه محاسبه میزان برق و انرژی و کلک‌های کاهش انرژی است. در مرحله بعد می‌توان تجهیزات خرید و یک هفته به شکل آزمایشی مشغول شد. بعد از این دوره می‌توان نتایج را به یک ماه تعمیم داد و حساب و کتاب کرد که آیا دخل و خرج با هم می‌خواند یا نه. بیش از همه باید به هزینه برق توجه کرد و اگر در طول این مراحل صرفه اقتصادی وجود داشت، می‌توان به عنوان یک ماینر ارز‌های دیجیتال و سکه‌های مجازی استارت زد. خرید و فروش دستگاه‌های استخراج سکه‌های مجازی هم اتفاق دیگری است که امسال باب شده. به همین خاطر باید محتاطانه قدم برداشت.

  راز‌هایی درباره فروش دستگاه‌های استخراج بیت کوین در ایران
  از وقتی بیت کوین ارزان شده، دلار بالا رفته و سرمایه‌گذاری ریسک بالاتری پیدا کرده، به شکلی عجیب خیلی‌ها در ایران دنبال ماین کردن یا همان استخراج بیت کوین افتاده‌اند. اگر رد ماجرا را در اینترنت بگیرید، به سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی می‌رسید که تبلیغات اغرق‌آمیزی درباره دستگاه‌های استخراج‌کننده انواع ارز‌های دیجیتالی با مقادیر بالا انجام می‌دهند. با این حال خریداران انت ماینر‌ها که اصطلاح تخصصی فروشندگان و خریداران دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال است کمی پس از پرداخت رقم‌های بالا متوجه می‌شوند خبری از درآمد‌های نجومی وعده داده شده نیست.

  فروشندگان این دستگاه‌ها ادعا می‌کنند نرخ بازگشت سرمایه انت ماینر‌ها کمتر از ۱۰ ماه است. حالا بیایید به دور از هیجان این ادعا را بررسی کنیم. مثلا برای شروع بهتر است بدانید اغلب دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال ساخت کشور چین است. این دستگاه‌ها ابتدا به مناطقی مانند هنگ‌کنگ می‌روند تا با تمام توان و اغلب به صورت اورکلاک (بالاتر از قدرت پردازش وضعیت مطلوب) به کار گرفته شوند. زمانی هم که درآمد آن‌ها افت کرد روانه باقی نقاط دنیا از جمله ایران می‌شوند. در حالی که عمر واقعی آن‌ها به پایان رسیده یا اغلب دارای ایرادات فنی هستند.

  با کاهش ارزش بیت کوین، صاحبان دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال در کشور‌هایی که قیمت برق در آنها گران است به دلیل نبود توجیه اقتصادی دستگاه خود را خاموش کردند دلال‌ها دستگاه‌های خاموش را با بسته‌بندی جدید به قیمت دستگاه نو به سایر کشور‌های دنیا می‌برند. سرو کله بخشی از این دستگاه‌های استخراج بیت کوین دست دوم و کارکرده در ایران آفتابی می‌شود.

  راز‌هایی درباره فروش بیت کوین در ایران
  فرض را بر این می‌گذاریم که با ماینینگ توانستیم کلی سکه مجازی و ارز دیجیتال به دست بیاوریم. حالا چی؟ باید امکان فروش آن‌ها را هم داشته باشیم یا نه؟ همان طور که می‌دانید خرید و فروش بیت کوین در ایران آزاد نیست (ممنوع هم نیست). در واقع به صورت رسمی نمی‌توانید خرید و فروش کنید. تا یکی دو سال پیش می‌شد با صرافی‌های خاصی صحبت کرد، اما در حال حاضر فروش بیت کوین کار سختی است. یعنی عدد‌های مورد تقاضای مشتری‌ها کم است و در خیلی مواقع به زحمت تا ۱۰۰دلار در روز می‌رسد. مشتری‌ها هم مدام تخفیف می‌خواهند یا بهتر است بگوییم «تخفیف زیاد» می‌خواهند.

  مثلا بیشتر در حال حاضر خریداران سفارش ۱۰ بیت کوین می‌دهند، اما فقط ۵۰درصد از ارزش روز آن را در بازار جهانی می‌پردازند. به همین خاطر عمده خرید و فروش‌های بازار ایران توسط دلال‌ها و واسطه‌ها انجام می‌شود که باعث می‌شود خریدار و فروشنده اصلا با هم در ارتباط نباشند.

  راز‌هایی درباره خرید بیت کوین در ایران
  خریداران بهتر است تلاش کنند تا حد امکان بیت کوین یا سایر ارز‌های دیجیتال دیگر را از صرافی‌های معتبر داخلی یا خارجی خریداری کنند. افراد می‌توانند با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت، صرافی‌های آنلاین خرید بیت کوین داخلی را یافته و پس از مقایسه، قیمت‌ها اقدام به خرید بیت کوین کنند. اگر افراد بتوانند حساب‌های ارزی جهانی مانند ویزا را تهیه کنند، صرافی‌های خارجی بهترین گزینه برای خرید بیت کوین هستند.

  این اواخر افراد سودجو در کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی فروش بیت کوین با قیمت کمتر را تبلیغ می‌کنند، اما در نهایت با دریافت پول از مردم کلاهبرداری می‌کنند. دسته دیگری با اخذ وجه از متقاضیان، به آن‌ها وعده ایجاد حساب بیت کوین می‌دهند در حالی که حساب بیت کوین نیاز به افتتاح حساب ندارد، بلکه تنها نیازمند کیف پول بیت کوین است که هر کسی می‌تواند به آسانی با یک جست‌وجوی ساده مراحل ساخت آن را یاد بگیرد.

  راز‌هایی درباره مشتریان بیت کوین در ایران
  بیت کوین در ایران چقدر فروش داشته است؟ برای جواب دادن به این سوال باید تاریخ بیت کوین در ایران را بررسی کنیم. قدیمی‌ترین آماری که از فروش بیت کوین در ایران موجود است به سال ۲۰۱۴ برمی‌گردد. در ماه‌های اولیه آن سال این ارز الکترونیکی در ایران حدود شش میلیون تومان در ماه فروش داشته است. در دیگر ماه‌های سال ۲۰۱۴ نیز با چندان فروش چشمگیری روبرو نیستیم. تا اینکه در اواسط این سال ایرانی‌ها حدود ۲۴ میلیون تومان بیت کوین می‌خرند. در ماه پایانی این سال میزان خرید ایرانی‌ها کمی کاهش پیدا کرده و با حدود ۲۰ میلیون تومان سال تمام می‌شود. نکته جالب اینجاست که میزان رشد خرید ایرانی‌ها در این سال با میزان رشد قیمت این ارز دیجیتالی رابطه مستقیم داشته است. در سال ۲۰۱۴ این ارز حدود ۶۰۰ دلار قیمت دارد، که با توجه به قیمت حدود سه هزار و ۳۰۰ تومانی دلار در آن زمان باید برای هر بیت کوین حدود دو میلیون تومان پرداخت می‌کردید. در سال ۲۰۱۵ قیمت بیت کوین افت می‌کند و به ۲۰۰ دلار می‌رسد.

  تقریبا تا قبل از عید نوروز بازار بیت کوین در ایران سوت کور است. ولی ناگهان افزایش قیمت این ارز با عید همزمان شده و یک رکورد تاریخی در آن زمان را شاهد هستیم. یعنی خرید حدود ۴۰ میلیون تومان در ماه فروردین سال ۹۴. بعد از آن دوباره فروش بیت کوین کاهش پیدا می‌کند، ولی همچنان قدرت خود را حفظ می‌کند و در کانال ۲۰ میلیون تومان فروش ماهانه می‌ماند. البته باز هم در ماه تیر سال ۹۴ یک تکانی خورده و میزان فروشی ۳۶ میلیونی ثبت می‌کند.

  درست در همین مقطع زمانی در سال ۹۴ بود که بیت کوین سر زبان‌ها افتاد. اتفاقی که تحت تاثیر پذیرش این ارز توسط چند کشور بزرگ بود و باعث شده بود خریداران آن بیشتر شود. فروش این ارز دیجیتال در این آذر ۹۴ به حدود ۶۶ میلیون تومان می‌رسد.

  در اوایل سال ۲۰۱۶ که با زمستان سال ۹۴ خودمان مصادف است، قیمت بیت کوین دوباره رشد کرد و از حدود ۶۰ میلیون تومان به حدود ۱۵۰ میلیون تومان رسید. در ابتدای سال ۲۰۱۰ شاهد مجی از کاهش قیمت بیت کوین بودیم، اما تب خرید و فروش آن همچنان بالا بود. مثل اینکه تازه مردم متوجه شدند چه فرصتی را از دست داده‌اند. این امر باعث شد در اردیبهشت سال ۹۵ شاهد عجیب‌ترین اتفاق تاریخ بیت کوین در ایران باشیم. ایرانی‌ها در این ماه حدود ۳۷۰ میلیون تومان بیت کوین خریدند.
  با اینکه سال ۲۰۱۶ قیمت بیت کوین در یک حد ثابت بود و زیاد سر و صدا نکرد، به همین دلیل ایرانی‌ها هم علاقه‌ای به خرید این ارز دیجیتال نشان ندادند. در بیشتر ماه‌های این سال میزان فروش بیت کوین زیر ۱۰ میلیون تومان بود و گاهی به ۷۰ هزار تومان در ماه هم رسید.

  در زمستان سال ۹۵ و اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی بیت کوین در بازار‌های جهانی کمی جان می‌گیرد و در فرودین ماه ۹۶ قیمت آن به حدود ۱۳۰۰ دلار می‌رسد. کمی بعد توجه ایرانی‌ها به بیت کوین جلب می‌شود تا میزان فروش در خرداد ماه به عدد ۶۲ میلیون تومان برسد. این روند ادامه پیدا می‌کند و ۹۰ میلیون تومان بیت کوین به فروش می‌رسد. از این ماه به بعد شاهد اتفاقات عجیب و غریبی در بازار بیت کوین ایران هستیم. ایرانی‌ها با اینکه در مقایسه با مردم سایر نقاط دنیا دیرتر با بیت کوین آشنا شدند، اما خیلی زود برای خرید آن از هم سبقت گرفتند طوری میزان فروش بیت کوین در آبان سال ۹۶ چیزی حدود ۶۵۰ میلیون تومان عنوان شده است. با اعلام رسمی ممنوعیت خرید و فروش بیت کوین، دسترسی به آمار‌ها سخت شده است. خرید و فروش هم افت کرده طوری که می‌گویند از هزار واحد در روز به ۳۰۰ بیت کوین رسیده.

  روی هم رفته خریداران بیت کوین در ایران، بیشتر مثل کشور‌های آسیایی رفتار می‌کند در حالی که در آمریکا یا استرالیا از سال ۲۰۱۳ خرید بیت کوین همیشه رو به افزایش بوده است. مردم ونزوئلا تازه در اواخر سال ۲۰۱۶ به سراغ خرید بیت کوین رفته‌اند. مردم ترکیه دیرتر از ما و در سال ۲۰۱۵ به بیت کوین علاقمند شده‌اند. در کشور‌های پیشرفته مثل روسیه، انگلیس و سوییس شاهد رشد منطقی خرید بیت کوین هستیم. یعنی در طول زمان به صورت منطقی و قابل پیش‌بینی میزان خرید مردم افزایش یافته است. ولی در کشور‌هایی مثل ژاپن، امارات، عربستان، دانمارک و چند کشور دیگر خریداران دست به حرکات غیرقابل پیش‌بینی می‌زنند.

  منبع

   اشتراک

  0 دیدگاه


  نظرهای پیشنهاد شده

  هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد! شما اولین دیدگاه را ارسال کنید

  به گفتگو بپیوندید

  شما در حال ارسال به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
  توجه: قبل از اینکه قابل مشاهده باشد، پست شما به تأیید مدیر نیاز دارد.

  مهمان
  افزودن یک دیدگاه ...

  ×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

    تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

  ×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

  ×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

  ×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

  ×
  • جدید...