بر اساس گزارش های انجام شده، به روز رسانی جدید سیستم عامل اپل، خطر قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا را بدون دانلود اپلیکیشن های جداگانه به کاربران می دهد. بر اساس نسخه بتا iOS۱۳,۷ توسعه دهندگان نرم افزار، در تنظیمات گوشی این قابلیت را ارائه کرده اند. این سرویس برای مهار کرونا در نظر گرفته شده است.

نکته جالب توجه این قابلیت این است که زمانی که کاربر اپل در فاصله با فردی که جواب تست او مثبت است قرار می گیرد، اعلانات گوشی با استفاده از بلوتوث به هشدار می دهد. لازم به ذکر است که اپل اعلام کرده ممکن است برخی از قابلیت ها فعال نشوند، چرا که این دسترسی ها با پشتیبانی از حوزه بهداشت عمومی در محل کاربر اراتباط مستقیمی دارد.

پیش از ارائه این قابلیت در iOS، اپل با توافق با گوگل، قصد ساختن اپلیکیشنی در خصوص هشدار خطر کرونا را داشت. در ماه می سال جاری میلادی این اپلیکیشن ارائه شده است.

مهار کرونا

پروژه مشترک اپل و گول برای مهار کرونا

لازم به ذکر است که شرکت های اپل و گوگل، با یاری یکدیگر به تمامی کاربران گوشی های اندروید و آی فون در سراسر دنیا اعلام کردند که فناوری نوینی را به دنیای دیجیتال خواهند آورد. بر اساس این فناوری کلیه کاربران در سراسر دنیا، متوجه افراد مبتلا به کرونا خواهند شد. از این رو با استفاده از این سرویس مهار کرونا، امری امکان پذیر خواهد بود.

شایان ذکر است که این سرویس برای تمای کاربران اختیاری است؛ در نتیجه افرادی که تمایل به استفاده از این برنامه را دارند، لازم است رضایت خود را اعلام کنند. با در نظر گرفتن این فرض که تمامی کاربران آی‌فون و اندروید در سراسر جهان با این سیستم موفق باشند و عضو آن شوند، یک سوم از جمعیت کل [هان تحت پوشش این سرویس قرار خواهند گرفت.

مهار کرونا

دریافت توصیه های لازم

با استفاده از فناوری ((رهگیری تماس)) یا Contact-Tracing گوشی های هوشمند با سیستم بلوتوث خود قادر به اسکن محیط اطراف هستند. این سرویس تمامی توصیه های لازم و مهم را در خصوص ضرورت قرنطینه و فاصله گیری شهروندان به آن ها ارائه می کند.

به بیانی واضح تر، اگر این سرویس را در گوشی هوشمند خود فعال کنید، تمامی افراد حاضر در حیطه پوشش بلوتوث شما شناسایی می شوند؛ سپس چنانچه آزمایش کرونای افراد مثبت باشد، به افراد مجاور آن ها به صورت اتوماتیک اخطاری ارسال می شود. در نتیجه این امر افراد این فرصت را دارند که از این افراد فاصله بگیرند و اگر ناقل شده اند نیز خود را قرنطینه کنند. این سرویس برای مهار کرونا بسیار موثر واقع شده است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *